Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Počas tohtoročného leta na nás čakali dva turnusy letného tábora Ľudovej mládeže. Jeden počas mesiaca júl a druhý v mesiaci august. Úspešné absolvovanie obidvoch turnusov nás predurčuje obzrieť sa za nimi a zhrnúť tohtoročné tábory.

Prvý termín, ktorý sa konal v júli, nám síce počasie trošku narúšalo, avšak vynahradilo nám to počas augustového termínu, kedy práve naopak bolo ukážkové. Napriek tomu však aj prvý termín dopadol bezproblémovo, nakoľko búrky nás sprevádzali prevažne v noci, čo nášmu stanovému táboru dotváralo zaujímavú atmosféru.

Na úvod sme opäť vztýčili stožiar, pri ktorom sa konali ranné aj večerné nástupy. Narozdiel od minulého roka pribudla nová úloha nočným hliadkam, ktorou bolo strážiť vlajku Ľudovej mládeže počas svojej služby. Záškodníckou činnosťou boli následne pokusy zo strany vedúcich o ukoristenie vlajky, čo sa úspešne niekoľkokrát aj podarilo

Novou atrakciou, resp. disciplínou, bolo bungee lano, ktoré vypĺňalo voľný čas nejeden deň. Je to jednoduché: lano sme priviazali o strom, druhý koniec o súťažiaceho a ten sa musel dostať čo najďalej a zapichnúť príborový nožík do zeme (upozornenie pre novinárov: nôž sme naozaj pichali do zeme v rámci súťaže, nie ako tréning na boj zblízka). Po natiahnutí lana však vďaka jeho pružnosti priam vystrelí smerom naspäť a potiahne súťažiaceho, ktorý neraz spraví cestou späť niekoľko kotrmelcov. A o zábavu je postarané. Množstvo vtipných pádov a momentov spravilo z bungee lana jednu z najveseljších častí tábora.

Veľkú priazeň a oblúbenosť si však zabezpečila aj lukostreľba, či olympiáda, v ktorej boli zahrnuté viaceré disciplíny, a to vrátane spomínanej lukostreľby, skoku do diaľky a mnohých ďalších. Počas tábora však prebiehali aj zábavné súťaže tímov v rôznych disciplínach a hrách.

Z výletov mimo areálu boli najzaujímavejšie obhliadka opevneného kláštora Bzovník a strážnej veže Vartovky, kde sme novým účastníkom ozrejmili ich význam, nakoľko okolie Krupiny je známe bojmi a stretmi s osmanskými nájazdníkmi.

Oddych, či priestor počas nepriaznivého počasia, sme neraz využili na sledovanie zaujímavých dokumentov, ako napr. Uloupené Kosovo, poukazujúce na skutočnosti týkajúce sa našich bratov Srbov a straty časti ich územia alebo dokument poukazujúci na zlý vplyv pitia alkoholu pre jednotlivca aj spoločnosť…

Z bojových športov sme vyskúšali kickbox a džudo. Inštruktorom na kickbox bol štandartne Marián Mišún, tréner a bývalý majster SR vo fullcontate v rokoch 2002 a 2003, majster SR v K1 v rokoch 2009 a 2011. Trénerkou džuda bola Kika, ktorá zaznamenala úspechy aj za hranicami SR.

Po minuloročnom úspechu tzv. „escapovej hry“ bola pre účastníkov druhého turnusu pripravená podobná disciplína s novými úlohami a väčším adrenalínom. Opäť 60 minút a množstvo úloh, hlavolamov, či skrytých vecí. Na konci truhlica s 5 ciferným kódom. Kým sa k nej „prebojovali“, čakali na účastníkov okrem rébusov aj iné nástrahy v podobe hmyzu, či nepríjemných tekutín po vzore pevnosti Boyard. Bohužiaľ, v časovom limite sa tento rok nepodarilo truhlicu odomknúť, aj keď boli všetky úlohy zvláduté. Malá nepozornosť tak stála účastníkov zaslúžené víťazstvo.

Okrem toho samozrejme boli počas táborov aj iné disciplíny, hry, prednášky, paintball a pod. Pre väčšiu motiváciu médií a pseudonovinárov, ktorí radi píšu démonizujúce články o našich táboroch, nebudeme konkretizovať celý program. Médiá si aj tak vymyslia svoj vlastný, ktorým sa nás snažia vykresliť v tom najtemnejšom svetle, v rovnakom, v akom sa nachádzajú ich duše. Program bol však vedený v myšlienke kalokagatie, podľa ktorej formujeme svoje telá aj mysle.