Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Národný výstup na Kriváň patrí už dlhé roky medzi tradičné augustové turistické podujatia. Výstup sa uskutočňuje predovšetkým na pripomienku prvého výstupu štúrovcov na tento majestátny slovenský vrchol. Štúrovci naň prvýkrát vystúpili 16. augusta 1841, no tradícia Národných výstupov, ako ich poznáme dnes, započala až v roku 1968 a teda tento rok sa uskutočnil už 51. Národný výstup. Navyše je každý rok výstup špeciálne venovaný jednej, či viacerím významným udalostiam. Tento rok bol venovaný stému výročiu založenia Tatranského spolku turistického a stošesťdesiatemu výročiu narodenia Aurela Bohuslava Stodolu.

Ľudová mládež ako nasledovateľka odkazu štúrovcov takúto udalosť nesmie opomínať a preto si spolu so zástupmi turistov každoročne pripomíname tento pamätný výstup. V sobotu 17. augusta 2019 sme sa v skorých ranných hodinách zhromaždili pod Kriváňom na Troch studničkách odkiaľ sme sa spoločne vybrali na celodennú túru do výšin našich Vysokých Tatier. Na vrchol jedného zo symbolu Slovenska – Kriváňa sme prišli s predstihom a úspešne ho zdolali i s novou generáciou, ktorá sa na Národnom výstupe zúčastnila po prvý, no určite nie poslednýkrát. O jedenástej hodine sme si spolu s ostatnými účastníkmi výstupu zaspievali hymnické piesne, ktoré neodmysliteľne patria k tradícii Národných výstupov: Nad Tatrou sa blýska, Kto za pravdu horí a Slovensko moje, otčina moja.

Osviežení tatranským vzduchom a posmelení výhľadom na našu krásnu vlasť sme sa vrátili späť do doliny, no už dnes sa tešíme na budúcoročný výstup, na ktorý, veríme, vystúpime ešte vo väčšom počte, než tomu bolo dnes a spoločne opäť vztýčime naše vlajky nad krajinou.