Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pred 23 rokmi, 24. marca 1999, začala Severoatlantická aliancia (NATO) bombardovať slovanský štát Juhoslovanskú zväzovú republiku. Operáciu pod názvom Spojenecká sila začalo NATO pod vedením USA bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN. Útok NATO bol ukážkovým príkladom porušenia medzinárodného práva – Charty OSN a Ženevskej konvencie o vedení vojny.

Organizácia Human Rights Watch uvádza, že o život prišlo 489 až 528 civilistov, Juhoslovanská vláda uvádza, že zabitých civilistov bolo najmenej 1200. Ďalšie zdroje uvádzajú počet civilných obetí v rozmedzí 1000 až 5000. Medzi civilnými obeťami boli aj desiatky, resp. stovky detí.

Z dlhého zoznamu zločinov NATO v Juhoslávii môžeme spomenúť napríklad správu CNN z 28. apríla 1999, ktorá informovala o bombovom útoku v juhosrbskej dedine Surdulica. Útok NATO tam zabil 16 civilistov, z ktorých bolo 11 detí; bombový útok na nemocnicu Dragisa Mišoviča, či útok NATO na autobus prepravujúci civilistov v obci Savine Vode, v ktorom zahynulo 17 civilistov. Často sa stávalo, že NATO poprieralo spáchanie niektorých útokov, ako tomu bolo aj pri spomínanom útoku na autobus. Pri vyšetrovaní tohto incidentu ich nakoniec z klamstva usvedčili pozostatky bômb nájdených po útoku. Medzi ďalšie zločiny, ktorých sa NATO dopustilo v Juhoslávii, patrí aj opakované bombardovanie kolón utečencov, či používanie zakázanej kazetovej munície.