Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Na letnom tábore, ktorý sa konal v júli, sa nielenže utužili vzťahy mládežníkov, ktorí s nami fungujú už roky, ale do partie veľmi dobre zapadli aj viacerí noví, pre ktorých bol letný tábor prvou skúsenosťou s naším združením. Takto motivovaní sme sa preto rozhodli toto leto využiť naplno a mesiac po tábore sme zorganizovali ďalšie stretnutie mládežníkov na sústredení v Ružomberku.

V nedeľu 15. augusta sme si tam pripomenuli 83. výročie úmrtia Otca národa Andreja Hlinku. Najskôr sme si vypočuli prednášky, v ktorých Mgr. Adela Praženicová a Mgr. Ivan Pavlisko priblížili život a dielo Andreja Hlinku a Michal Buchta si vo svojej prednáške posvietil na atentáty, ktorými sa snažili neprajníci slovenského národa pripraviť o život Andreja Hlinku. Následne sme k nadživotnej soche Andreja Hlinku položili veniec.

Život Andreja Hlinku je nám obrovskou inšpiráciou nezlomnosti, odhodlanosti a duševnej sily človeka. Napriek represiám, žalárom, atentátom a mnohým napadnutiam zhromaždení, na ktorých rečnil, vždy stál pevne a bol verný slovenskému národu a Bohu. Boj za svoj drahý národ viedol až do posledného výdychu.

O deň neskôr sme si pripomenuli 180. výročie prvej vychádzky štúrovcov na majestátny Kriváň. A ako inak, než samotným výstupom. Hoci predpoveď počasia veľmi optimistická nebola a aj ráno sa zdalo, že Kriváň bude zahalený v hmle, tak už po hodine výstupu sa vyjasnilo a pekné počasie nás sprevádzalo celú cestu na vrchol i dolu a mohli sme si preto užiť nádherné výhľady na slovenskú krajinu.

Národného výstupu na Kriváň sme sa spolu ako Ľudová mládež zúčastnili už tretíkrát, no určite nie naposledy. Tohtoročný výstup bol venovaný 200. výročiu narodenia Janka Matúšku, autora textu slovenskej hymny a 100. výročiu založenia časopisu Krásy Slovenska.

V utorok sme ešte stihli navštíviť expozície Liptovského múzea. Najzaujímavejšou bola, samozrejme, expozícia o Andrejovi Hlinkovi, kde sme mali možnosť vidieť množstvo zaujímavých fotografií, ktoré v knihách, či na internete nenájdeme. Nevynechali sme však ani expozície geológie, paleontológie a botaniky, zoológie, archeológie, feudalizmu a cechov, národopisu, sakrálneho umenia, dejín Liptova 1848-1945 a histórie výroby papiera na Slovensku.

Zvyšný čas, ktorý nám zostával do rozchodu domov, sme ešte venovali vzájomnej diskusii na rôzne historické témy.