Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Medzi jedno z najväčších bohatstiev, ktoré na Slovensku máme, patrí naša pitná voda. Slovenský Žitný ostrov je najväčšou zásobárňou pitnej vody v strednej Európe a pitnou vodou by dokázal zásobovať viac než 13,5 milióna ľudí. Okrem toho je naše územie bohaté aj na minerálne a termálne pramene.

Reč o našich bohatých zásobách vody však nemôže byť len fádnym konštatovaním. Práve takéto bohatstvo náš národ zaväzuje k tomu, aby sme ho čo najzodpovednejšie chránili a zveľaďovali. A nielen vodu samotnú, ale aj rastliny a živočíchy, ktoré v nej našli svoj domov. Pristupujme k téme znečisťovania a ochrany vôd so všetkým rešpektom, aby sme naše vody zanechali čisté pre budúce generácie. Kvalitnú pitnú vodu, ktorú dnes považujeme za samozrejmosť, nám totiž nič nemôže nahradiť. Závisí od nej naše bytie.

Na dôvažok: Slovensko ako vnútrozemský štát nemá priamy prístup k moru, no sú to naše zásoby vody, naše plesá, vodopády, rieky, potoky, studničky, ktoré nás predurčili k tomu, že máme vodu v krvi tak, ako povedal slovenský vodohospodár Július Binder (1931 – 2021):

„Slováci majú vodu v krvi, v génoch. Tým, že splavovali nebezpečný Váh, že sa zžili s tým tokom, s tými nepriaznivými aj priaznivými vplyvmi vody, že to vedeli prežívať, že sa vedeli tešiť z tej jazdy dolu Váhom.

Voda je zdroj všetkých inšpirácií: inšpirácií pre umelcov, pre básnikov, pre spisovateľov, pre tvorcov filmov. Voda je zdrojom ukľudnenia, zdrojom nebezpečenstva, zdrojom radosti, zdrojom viery. Voda je taká.“